úterý 21. prosince 2010

Průvodce Moravské skály

Tak nám s koncem roku vyšel nový průvodce – Moravské skály od mých oblíbených autorů -  Vladimírů Skýpaly a Vlka. Hned na úvod je nutno konstatovat, že kniha je to úctyhodná svým rozsahem a přitom přiměřená svou velikostí. V batohu plného matroše zase tolik místa nezabere. Italové, kteří se tahají po Arcu s knihou velikosti Koránu, by Moravské skály považovali za celkem útlou brožurku.  V průvodci najdete oblasti Jevišovická pahorkatina, Pálava, okolí Brna, Moravský kras, Moravské pískovce, Beskydy, okolí Moravské brány, Oderské vrchy a Nízký Jeseník, Hrubý Jeseník a Rychlebské hory. Přímo nadšen jsem byl přepracovaným a velehustě doplněným Krasem. Tolik nových cest! Kdo to má furt lézt! Taky jsem konečně zjistil, kde se vlastně nachází některé jedenáctky od AO. Kdo by byl řekl, že tři z nich jsou v té vlhké díře mezi Indií a Evropou! A na Krkavčí je nová devítka od Póla a Pavla Weissera. Tak to je moc dobře, už teď se tam těším, i když název varuje (Run out). Radost mi udělal i pěkně zpracovaný Trůn a Vzývající na Pálavě. Tedy ne, že bych tam jezdil nějak často (ostatně kvůli podivnému omezení to ani nejde), ale příští podzim se tam snad dostanu. Vděčný jsem i za oblasti v Jeseníkách. Tyto hory znám jen jako turista a lyžař a rád se na ně podívám i očima lezce. Oblasti vypadají hodně zajímavě a rodině jsem proto už oznámil, kam se pojede v létě na dovolenou.


Samotné zpracování průvodce je přehledné se spoustou nákresů, doplněných o fotky k jednotlivým oblastem.  Součástí jsou i piktogramy, které mohou pomoci při volbě vhodné oblasti těm, kteří se do nich vydávají poprvé. Další vychytávky jsou mapky přístupu ke skalám, GPS souřadnice, anglický text a na straně 385 i poučná stať o úhořích, kterou jsem přečetl jedním dechem. Výborně je vybrán i kvalitní papír a doufejme, že i lepená vazba bude bytelná. Prostě krátce shrnuto – nemyslím si, že je u nás k mání lépe zpracovaný průvodce než tento. Pokud bych měl jako správný recenzent hledat i nějaké ty chybky, tak jsem si sem tam všiml pár překlepů – třeba Angličan, dychtivý po lezení na Pálavě, které zakončí ve vinném sklípku s burčákem, by se západně od Brna jen marně sháněl po Valticích, Mikulově a Věstonicích (viz mapka na str. 1). Taky možná ujelo číslování některých cest – viz komentář k Cestě bojovníků na Lezci. Nejsem si tak docela jist i samotnou existencí cesty Hanka Maciuchová na Barborce a mohla se i opravit klasifikace např. Nas nedogonjat na Buchláku, která je stále uváděna jako 8+/9-, i když reálně je výrazně níž, ale to jsou jen naprosté malichernosti. Průvodce je jako celek fantastický a moc děkuji všem, kteří se na něm nepochybně pěkně nadřeli. Je to pro lezce ten nejlepší dárek k Vánocům! Vivat Vladimírové!  K zakoupení u všech dobrých knihkupců a zde. Tak ať to leze, Jara.

2 komentáře:

  1. Průvodce je krásný, hlavně kompletní. Pro mě osobně jsou velkou chybou Osvětimanské skály, které jsou z hlediska obtížných a krásných cest jedny z nejvýznamějších skal Chřibů a narozdíl od pochybných oblastí typu Košíkovská, Stupava... Osvětimanky jako jediné v celém průvodci (oblast moravských písků) nemají ani nákresy cest (jen půdorys), které by určitě pomohly v lepší orientaci. Např. u cesty Znovuzrození (2 varianty), Ivan Hlinka a Kanta nevím jak se leze (průvodce má být především pro cizí lezce). I tak velké díky za něj.

    OdpovědětVymazat
  2. Jaro prosim tě chci se jen zeptat ne jednu, mě naznámou drobnost. co znamená čislo 7294

    OdpovědětVymazat