úterý 9. září 2014

Chřibský hnědák 2014 - 9. ročník


   Devátý ročník byl plný změn, návrat na místo činu vyšel, zrekonstruovaná hospoda Pod skalou na Břestku je pro pořádání hnědáka ideální místo a na příště máme slíben rychlejší přísun piva (původně měla být venku bečka). Byl také ve znamení návratu staronového pořadatele a ředitele závodu Marka Zavřela z Green sportu, kterého jsem poprosil o spolupráci a na cenách to bylo velmi znát, dostalo se opravdu na všechny, jenom ty bublinky pro vítěze jsme zapomněli v ledničce a bouchali až v noci :-). A v neposlední řadě to byla změna pravidel, která narušila sterotyp předchozích ročníků, zamíchala pořadím vítězů a posloužila jako příprava na příští jubilejní 10. ročník na který jste všichni srdečně zváni, bude to velké!
   Závodu se zúčastnilo 15 dvojic a někteří přijeli opravdu zdaleka (Praha, Prešov), zároveň však překvapivě nepřijeli favorité minulých ročníků, takže karty zůstaly otevřené do poslední chvíle a na výsledcích to bylo poznat.
    Hlavní závod - hnědák (nebo master), který vedl přes Budačinu jelo 6 dvojic, mohli ujet 60 -70 km a s novými pravidly, kdy dvojice směla vylézt v každé oblasti jen 10 cest bylo potřeba nejen rychle jet na kole, ale hlavně lézt těžké - bodově vysoko hodnocené cesty, protože vzhledem k omezení počtu cest už nelze spoléhat na taktiku vylezení mnoha cest - nasbírání bodů jen na jedné skále.
   Samostanou soutěž v rámci hlavního závodu o nejtěžší cestu vyhrál Miloš Němý, který dal dvě cesty obtížnosti 9-/9 a několik dalších devětmínusek.
   Lehčí závod - sběratel jelo 9 dvojic, kteří mohli ujet 25 - 30 kilometrů což bylo asi nejméně v historii hnědáka, na druhou stranu to někomu v kombinaci s šesti skalními oblastmi stačilo, přijeli aspoň nové dvojice, které by hlavní závod svou náročností možná předem odradil.
   Společná pro obě kategorie závodu byla tajná oblast zveřejněná až na startu (stejně tomu bude i příští ročník), letos Cvičitelská skála pod Holým kopcem, kontroverzní pro svou kvalitu skály, ale zároveň jedna z nejsušších skal letošního ročníku. Nikdy jsem zde nelezl a byl příjemně překvapen, delikátní ale dobře odjištěné lezení s nádechem strachu a mechového polštáře na začátku, rozhodně nepříjemný byl blátivý přístupový tobogán.
   Počasí - věčný boj pořadatelů venkovních závodů, v úterý byl hnědák ještě na zrušení, od středy už foukal silný vítr a bylo teplo, předpověď na víkend navíc slibovala teplý polojasný den. Skoro to vyšlo - teplo, ale dusno, pod mrakem, do toho přeháňky - zkrátka prádelna. Příští rok zkusíme posunout datum na přelom září - října, riskujeme sice zrušení závodu v případě špatného počasí, protože na odložení nezbude časový prostor, ale budou snad lepší podmínky na lezení (a vypije se víc tvrdého a nebudou fronty na pivo).
    Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat všem závodníkům za účast, rozhodčím z oddílu HKUH za jejich čas a ochotu pomoci při pořádání (za nečleny Jolči, Michalovi, Ivanovi a Jenysovi), sponzorům: Warp, Triop, Saltic, Ferrino, Green sport, Restday za hodnotné ceny, Atist za plachtu start/cíl a Anp za diplomy, Ivě a Lence za zpracování výsledků a Markovi Zavřelovi za to, že se stal znovu ředitelem. Záměrně nezveřejňuji karty závodníků kvůli taktice soupeřů, pokud má někdo zájem pošlu mu ji emailem. Jelen HKUH

Výsledky hlavního závodu - HNĚDÁK:
Jakub Jurčík + Zbyněk Sušil   247,4 bodů   1. místo
Miloš Němý + Petr Naděje   232,4 bodů   2. místo
Jan Lekeš + Martin Masař   196,2 bodů   3. místo
Petr Pilka + Libor Trtek   185,2
Dalimil Masař + Tomáš Mikač   52 bodů
Jitka Musilová + Jan Dušátko   61,4 bodů (nevylezli na Cvič. skále žádnou cestu)

Výsledky vedlejšího závodu - SBĚRATEL:
Jiří Mrázek + Tomáš Dovrtěl   340,8 bodů   1. místo
Ivan Mrkva + Zdeněk Zajíček   276,5 bodů   2. místo
Olga Stuchlíková + Jan Mrnuštík   253,1 bodů   3. místo
Jelen + Marián Lukačovič   237,8 bodů
Přemysl Dujka + Roman Stužka   193,6 bodů
Dáša Maňásková + Martin Zpěvák   173,2 bodů
Alexandr Hulata + Stanislav Gajdoš   145,6 bodů
Martin Hudec + Tomáš Ondráček   84 bodů
Michal Brouček + Marek Toušek   73,2 bodů

foto Marek Zavřel s kolektivem:vítězové závodu sběratel

vítězové hlavního závodu